awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

What is one reason why many northerners were convinced that the Fugitive Slave Act was unjust?
If I am looking at a snake and processing the fear caused by the snake, what part of my brain am using?A. amygdalaB. cerebellumC. hippocampusD. prefrontal corte
Which phrase matches the algebraic expression below? 2(x-7)+10 1) Two times the sum of x and seven plus ten 2)Two times the difference of x and seven plus
I NEED HELP WITH THIS ASAP: *13 POINTS*
I need help with this one it’s geometry for all of them
In your own words, explain what impression you might get when you read or hear logical fallacies being used? What impression do you get of the author/speaker? p
How did the results of the First Punic War lead to the Second Punic War? Carthage expanded into Sicily because of its loss of Spain. Carthage expanded into Spai
a circle has a radius of 30 cm wat is the circumference of a circle
The end point of a titration is defined as the volume of titrant added, while the equivalence point is the volume required for complete reaction with the analyt
Need help on this question