Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A multi-issue interest group is an interest group that is primarily concerned with __________.
Which of the following best describes the main motivating factor that encouraged women to fight for suffrage in the 1800s and early 1900s? They felt they had
I need help on this please
The modifiers wiser, better, and more carefully all— 1.are in the correct form for superlatives 2.are adjectives 3.compare two people, places, things, ideas, or
What accounts for the difference in density between oceanic and continental crust?
Choose the correct translation of "there is/there are." A. Vas B. Hay C. Está D. Son
In north america, food choices are guided mainly by
Please help me with these problems
Why is much of the money from tourists never seen by the local people? Tourists spend little money at local vendors and instead seek out familiar th
What is the distance from the center of the hexagon to the midpoint of the side?