hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

what’s 2+2x 234+47382939593939
Linda had 42 fliers to post around town. Last week, she posted 2/3 of them. This week she posted 5/7 of the remaining flires. How many fliers has she still not
11) Shifting with ease from one type of problem-solving strategy to another is calleda) flexibilityb) versatilityc) originalityd) openmindedness​
To say that modern society has a "mass scale" means that many fewer people ________ (A) have a strong sense of cultural heritage.(B) are very sure about what i
Los pinchos son sólo platos fríos. cierto falso
Upon officially establishing the Third Republic under a new president, how was the new government structured?
A car crash woke John from his afternoon nap. When he looked out his apartment window, he saw several people milling around two smashed cars. He decided not to
Select the correct answer. Select the best question word to complete the following: está el parque? What’s the answer to this
La tradición del montadito proviene (comes from) del País Vasco. cierto falso
what is IC? Explain its different types.​