vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

If x:8::5:4, then the value of x is
An exercise bike increased in price from $415 to $498 find the percent increase in the cost of the exercise bike
Greatest number of the mortified 39,o83
r-2 <= 9; r =8 is this iniquality a soulition
Select the correct answer. David, a veterinarian who has been caring for large animals for ten years, feels depressed and uninterested in his work. What may be
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the correct position in the answer box. R
The words "a date which will live in infamy," may be considered a(n) ________ or original thought spoken in concise form that is very memorable.
Marianne joue du ballet. correct or incorrect? WILL GIVE BRAINLIEST
Figure ABCD is a kite. Find the value of x.
1. Given ()=+ and ()=(+)+, describe how the graph of g compares with the graph of f. A) The graph of g is shifted right 3 units from the graph of f B) The grap