reesecup0202 reesecup0202
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

At a grocery store a four-pack of yogurt costs $3.95. How much does each container of yogurt cost

Respuesta :

Tutiwolf
Tutiwolf Tutiwolf
  • 04-03-2018
99 cents if you round up the 7.
Ver imagen Tutiwolf
Answer Link
yp5652
yp5652 yp5652
  • 04-03-2018
about 99 cents or exactly 0.9875
Answer Link

Otras preguntas

Justine is following a recipe that calls for 1 cup lemon juice for every 2 cups of sugar. If she uses 3 cups of lemon juice, how much sugar should she use? A. 3
When the VAT rate is 15%, a customer pays Rs.1610 to buy an electric fan. Find the cost of fan without VAT.
U = C(1 + rt) solve for t​
A horizontal force of 480 n is applied to a stationary wooden box in one direction and a 600 n horizontal force is applied in the opposite direction. What is th
Point B is on the graph of the function f(x) = -3x2. If the x-coordinate of point B is 2, which ordered pair gives the location of point B?
What is the solubility of 2 kilograms of potassium chloride (KCl) dissolved into 750 cm3 of water? A. 0.375g/dm3 B. 1500g/dm3 C. 2.67g/dm3 D. 2666.67g/dm3
Please answer this correctly
1) Uma pessoa saiu de casa indo as compras com R$240,00 na carteira, sendo que gastou no supermercado 2/3 deste valor, em seguida gastou 14 do que havia sobrado
Nora orders a bowl of Tom Yam soup at a restaurant which offers a 15% discount.The marked price of the Tom Yam soup is $6.90. Given that there is a servicecharg
2) BRAINLIEST + 10 + POINTS!!!