idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Fill in the blank. (4+ 7)*3 = (4 * 3) +
What’s Our country's first constitution was called ?
Find the solution of the system of equations: x+3y=4 5x-2y=3
f(x)= x+9 find f(-2)
I NEED HELP WITH THIS ASAP I WILL MARK YOU THE BRAINLIEST NO LINKS!!!
Consider the numbers 6 and √ 7 Which statement is true?
solve for A 6a = -30
Please help I will give me with the answer
Might give BRAINLIEST to the best answer! PLEASE REPLY !!! Graph the image of the given triangle after the transformation that has the rule (x, y)→(x, −y).
ASAP PLEASE HURRRY! Which of the following describes a local business? Dental Design, a dentist office, is owned by a large company but operated by a group. H