parisowl5507 parisowl5507
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A small box of raspberries costs $2. a large box of raspberries costs $6.the large box costs ? times as much as the small box

Respuesta :

shannonfayeatkovx2cr shannonfayeatkovx2cr
  • 03-02-2018
it costs 3 times as much and 6/2= 3
Answer Link

Otras preguntas

why do the Himalayan mountains grow
A new Bruno's Bakery uses 4/9 of a barrel of raisins each day. Cosmo's Bakery uses 6/5 as much raisins as the Bruno's Bakery. How many barrels of raisins does C
As the wavelength increases, the frequency? A. decreases and energy decreases B. increases and energy increases C. decreases and energy increases D. increases a
Nepal and Bhutan are both located in the Himalaya Mountains. This means they have less of which resource than the other South Asian countries? potential tourism
Which job posting is most suitable for a person looking for a full-time job in the hospitality industry?
President Wilson believed that Germany violated the laws of neutrality through ________________ warfare.
What twentieth-century progressive reform did the Great Awakening foreshadow and how?
How does the U.S. Supreme Court affect the rights of citizens? It can take away the rights of citizens by ruling laws unconstitutional. It can rule laws unconst
Where did the idea of citizenship first develop?
Cultural diffusion was most advanced by necessary improvements in medical technology post-World War II occupation and education reform nation rebuilding and mul