xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

imagine you are the school captain and the cdf committee wishes to set up a project in your school.the principal has asked you to organize with the prefects to
what is the additive inverse of 24/6​
3x=4x/6x 6x=56x 8x=56d
In your opinion, how frequently do you believe that you might have to respond to a conflict situation? in penitentiary settings
Define network list the elements of network
By which of the following can movement of materials across animal cell membranes be accomplished? I Active transport II Diffusion III Pinocytosis a) I only b) I
Contact lenses 1. should/shouldn't be worn.
what connection between sheriffs experiment and Sachs experiment is revealed in paragraph 8-10
In contrast to the "right-versus-right" ethical dilemma, a(n) (1 point) O Social decision O Ethical decision O Ethical experience O Fiduciary conflict is "right
WHAT ELEMENT JOHN DALITON MADE