donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 02-12-2015
WORK:
$35 - $3 = $32
$32 divided by $4 = 8
ANSWER:
Danielle bought 8 notepads.
Answer Link

Otras preguntas

what is a large piece of the earth's crust that stands above the oceans
There are 798 calories in six 10-ounce bottles of apple juice. How many calories are there in one 10-ounce bottle of apple juice
According to English tradition - what happens to the first man that a woman sees on Valentine's Day?
the scale in the drawing is 2cm 5m. what are the length and width of the actual room. __________14inch | 7inch|
Beowulf slays grendel to?
Can I please have 1 indirect object In percy jackson sea of monsters including the page number?
3/8 divided by 1/2 =
what are some examples of angiosperms
Which of the following required all states to return fugitive slaves to their owners? a) the great compromise b) the Connecticut compromise c) the three-fift
How do you find the answer to 6*3pi but in pi form?