Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Which one of these words (ocean, canyon, plateau, mountain) goes with desert, rainforest, and ravine?
The highest score that can be achieved on the Aspire test is _____. A. 452 B. 1400 C. 42 D. 100
in williams "the red wheelbarrow" what covers the wheelbarrow
Long-term effects of this class of drugs can include flashbacks, schizophrenia, depression, and possible death.
Solve 5^(2x) = 7^(x−1). 1.52864 −1 −1.52864 1
Athens and Sparta were both
How does this artifact illustrate a contribution of the Byzantine Empire?
ghee freezes from the bottom when cooled it but the water freezes from the top. state the reason.
PLEASE HELP! A reference to another story or source within a written piece or speech is called a(n): allusion plagiarism illusion fable
What mass of oxygen would be produced upon thermal decomposition of 25 g of potassium chlorate (kclo3)? the molecular weight (mw) of potassium chlorate is 122.5