winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

LER cos 60° = 1 and sin 60° = 43 O A. True O B. False
As longitudinal wave travel particles in the medium are pushed together and then pulled apart. we call this
The endpoints of a segment are (4, 2) and (-2, 2). What are the endpoints of the segment after it has been translated 6 units down? A. (4, -4), (-2,-4) B. (4, -
Consider the function. f(x) = 2*x+12 What is the y-intercept of f(x)?
What is the center of a circle whose equation is x^2+y^2-12x-2y+12=0
What is the verb of the following sentence? “Margret enjoys swimming in the summer.”
Yolanda purchase a prepaid phone card for $25 long distance calls cost $0.07 a minute using disk are you allowed to use her car only once to make a long-distanc
A playa is a(n) blank
Which is a fused sentence? Playing sports is a lot of fun and good exercise. Deciding on an outfit is frustrating I want to look unique. Bob reads
What is Carson's goal in "The Obligation to Endure"? O A. To defend the use of DDT while illustrating the safety of other pesticides O B. To hold entomologists