jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast heat and temperature. Cite examples from the readings to support your comparison. Also cite examples from what you may already know to supp
Which outcome is a consequence of nutrient pollution? A. Temperature change in the water B. Excessive growth of algae C. Migration changes in animals D. Reduced
Competition occurs when two or more people or groups work together to achieve a goal that will benefit more than one person. T F
The figure shows a parallelogram inside a rectangle outline: A parallelogram is shown within a rectangle. The length of the rectangle is 3 over 4 foot and the w
Find the value of x......
A boy arrived at school at 8:15am if he stayed in the school for 4 hours 20 minutes when did he leave
Pls I forgot what this is pls I need help
How are vectors added together?
i need help for number 1 and 2
What controls the movement of material between the inside of the cell and the outside world? Group of answer choices Nucleus Cell membrane Cytoplasm Vacouoles