ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Help please i dont know what to do?
In studying social interaction, when an “opening” occurs: a. civil attention replaces regionalization b. roles shift to allow for status expansion c. civil inat
what does each 1 degree increment in the Fahrenheit scale signify? (ANSWER NOW)
(-14x+14)1/2+14x use distributive property Help please
Which sentence contains a predicate adjective? A:George Washington was the first president of the United States. B:The windows of the house were dirty. C:The B
what is the opinion of the supreme court? A. The plaintiff's side of a case B. The defendant's side of a case C. The court's final decision D. The decision of
v < 6 in inequalitie form
How do enzymes make chemical reactions more efficient
How does a hydrogen bond compared to a covalent bond?
NEED HELP ASAP FIRST ONE TO ANSWER WILL GET BRAINLYEST!!!!!! What is created by Canada's high literacy rate? A.higher salaries and lower unemployment B.higher s