alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

How does the value of the 8 in 589,310 compare to the value of the 8 in 598,301? A. It is 8 times as much B.It is 10 times as much C. It is 80 times as much
what does a 220 degree angle look like?
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks
briefly describe Theodore Geisel's career in advertising
Which describes the significance of Athens's victory in the Persian Wars? A. Athenians gained new confidence in their own abilities, which led to a golden
a sporting goods store offers a 40% discount on all gulf clubs. rocco spent 20% of the money in his savings account on a golf putter. he paid $48 for the putter
what years did the cattle drives take place from
what are three major water problems in southwest asia?please help!
1.How would you describe a person that wants to help his family ? 2. How would you describe a person that is hopeful?
1. What is the value of the expression below? Please show work 3⁴+9= A.21 B.39 C.43 D.90 2. Which expression is equivalent to 5(d+1)? Please show work A.5d+5 B.