kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

which factor contributed most to florida becoming a u.s. territory? a.the outcome of the seminole wars b.the weakening of spain's hold over its colonial possess
Which of the following actions is best understood using Einstein's concepts rather than Newtonian physics? A. The formation of rust on a shovel B. The cooking o
what reason does macbeth give for ordering the murder of banquo and his son ?
The map is a representation of the route that explorer Vasco da Gama took to India. Based on the path of his ship, why did he most likely take this route? Sele
What are the first settlers before it was discovered and name as America.
which might be a subheading under "work experience"? a. volunteer positions b. sports teams c. school awards d. family chores
Increased physical activity can improve your performance on tests, which can in turn improve your chances of being bullied improve your chances of going to co
when certain traits increase the likelihood of an animal living a long life, it is referred to as _________. a.evolution b.mutation c.artificial selection d.nat
write 6 1/4% as a decimal
how do you solve 4(x-3?