maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Alaina has 1 gallon of paint. She is going to pour it into a tray that measures 10 inches wide, 12 inches long, and 5 centimeters deep. Which of the following s
solve for y: 2(3y 5)=3(5y 13)
s the underlined word a direct object or an indirect object? bring yourself an apple to eat. underlined word: yourself a. direct object b. indirect object
x squared minus x minus 6 =0
65,124 rounded nearest thousand
write 171 miles in 3 hours as a unit rate
what are signal words? a. words that indicate connections between ideas b. words that introduce new topics c. words that define other words d. words used in a t
what vowel sound does the ei make in this word? neither
write an essay about the effects of poverty
recomandations on teenage pregnancy