ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are non-modifiable risk factors for coronary heart disease? Check all that apply.a. Family history b. Low blood HDL c. Physical inactivit
20 years ago a top of the line video game console cost $500 if the inflation rate is 5% compounded continuously how much would that same console cost today?
What is 30 6/5 simplified
The ____________________ is held to allow voters to select from among the candidates from each political party.A. Primary elections and caucusesB. Political par
Prove that (n+5)2-(n+3)2 is a multiple of 4 for all positive integer values of n
Calculate the area of the regular pentagon shown below. Give your answer to 1 d.p. 16.2 cm is one side of the pentagon
all numbers that give 62.8 when truncated to 1 decimal place
what is the physical state of copper
4 × 0,4 × 0,04 × 0,002
How many one PGAL need ATP and NADPH