leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Mikaila collected 27 pounds of glass bottles to bring to the recycling center. She also collected 400 ounces of newspapers and 160 ounces of aluminum cans. What
A 150-pound person uses 5.1 calories per minute when walking at a speed of 4 mph. How long must a person walk at this speed A person must walk for at least min
Find the product. (3x2 + 2y) (5x2 + y) A. 15x4 + 13x2y + 2y2 B. 15x4 + 13x2y2 + 2y2 C. 8x4 + 10x2y.+ 3y2 D. 15x4 + 10x2y + 2y2​
Solve for h: A = 2(pi)rh + 2(pi)r^2
Manufacturing Which of the following is a type of PPE used for fall protection? A. Floor guards B. Chest Harness C. Bucket truck D. Scaffolding
Given six molecules, identify the molecules with polar bonds and the molecules that are polar.CCl4, CH3Cl, H20, CO2, O2
The area of a rectangular wall of a barn is 270 square feet. It’s length is 12 feet longer than twice it’s width. Find the length and width of the wall of the b
PLEASE HELP, THANK YOU! :)
what is equivalent to 5 meters
The dimensions of a rectangular prism are length is 2 1/4 feet width is 1 foot and height is 1 1/4 feet and the length of the sides of a small cube are 1/4 foot