Seudónimo Seudónimo
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

i need help. " what is the selling price of a $405 TV with a 35% markup"

i need help what is the selling price of a 405 TV with a 35 markup class=

Respuesta :

Vesper02
Vesper02 Vesper02
  • 02-04-2017
405 x 0.35 = $141.75

405+141.75 = $546.75

(you add them because its a markup)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
markup means on top of...so the price is

= 405*(1+35%) = 405 * 1.35

= 546.75

Answer Link

Otras preguntas

help me with this please, I have more this is just the start
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
Please help I don’t know what to do
Which of the southern colonies was established as a proprietorship?FloridaGeorgiaCarolinaVirginia
A friend says, "i'm thinking about getting some help for my problem drinking. what's the most commonly used form of treatment?" your best answer is:
A watermelon seed is 0.4cm long. How far would a line of 122 watermelon seeds stretch
What’s the difference between renewable and non renewable sources?
Which part of this excerpt from Charles Dickens's Oliver Twist suggests a trace of humane feeling in Mr. Bumble's character? For some time, Mr. Bumble drew Oliv
Use a trapezoidal sum with the four sub-intervals indicated by the data in the table to estimate the definite integral from 0 to 8 of R of t, dt. Using correct
Tran wants to live a long and healthy life. the most important thing he can do to improve longevity is: