makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Types of Nonfiction If you wanted to tell others about your encounter with an angry mother bear in Yellowstone Park, you would A. write a memoir. B. write an au
Random giveaway~whats your favorite video game?​
10. Based on the information, scientists could predict that the bses _________ pairs with __________ and the base __________ pairs with ___________ in the forma
An L5 RLSL somatic dysfunction would most likely be associated with which of the following sacral somatic dysfunctions?
HELPPPPP WITH SPANISHHH
how long after using monistat 3 can i have intercourse
Iron metal is added to an aqueous solution of copper nitrate to create solid copper metal and iron nitrate in solution. The equation is below. Use this equation
What will happen to the mass of a ball if it is moved from Earth to the Moon?
Which equation represents this statement? 5 less than twice a number is 3
(-3.1)²×(2.6-5.3)+ 9.32​