Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

How does oxygen enters the blood and is transported to the cells
Find each sum or difference? Do u just work the problem out and put the answer down?
Do chickens have a backbone
the region of flat land down by the ocean
members of which phylum contain stinging capsules that poison the entangled prey
Give examples of 2 specific words from the poem "No Man Is An Island", by John Donne, that are meant to be understood metaphorically. What is the figurative mea
Which passage is chronological???
Explain why the relationship is not linear.
Dave earns $150 per week plus 3.8% commission.he sold $4175.68 in the month of February. What is his gross monthly earning for february?
Sketch the graph of each function. Y