piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

The cluster of galaxies that our own galaxy belongs to is called the.
Find the derivative of f(x) = 7x + 9 at x = 6. (6 points)
I need help please! I will name the brainliest!
Six women push grocery carts up a ramp as shown. 2 carts weigh 50 lbs. each. 4 carts weigh 20 lbs. each. How much work was done? _____________ ft.-lbs. (total w
An increase in carbon dioxide in the atmosphere is associated with an increase in global temperature. Which property of carbon dioxide is responsible for this t
Can anybody help me with this please!!
In considering the logical approach of British philosopher, Stephen Tooling, a ___________________________is a statement or contention the audience is urged to
Please help me on this!
In a PHP application using PDO, a _____ consists of the host, port, and name of the database that will be used to establish a connection to the database.
18 bracelets in 3 hours