ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

What is the probability of someone correctly guessing your Social Security number? (Assume all digits 0-9 are available for use)a
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
which type of gas is filled in lays pack and why?
can u tell me how to solve this promblem 4/7 plus 3/7
I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
Write a complete reaction of succinic acid and acetic anhydride