itsEvan itsEvan
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?

If 12 gallons cost 3108 how many gallons does 3885 dollars cost class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
12 gallons = $31.08
which means each gallon costs $2.59
So $38.85/$2.59 = 15.003

Round down and $38.85 buys 15 gallons.
Answer Link

Otras preguntas

What is b/4+1=3 .How to solve questions
Simplify the expression -1/4(8-3x)-1/4x
Learning Goal: To understand the distinction between mass and weight and to be able to calculate the weight of an object from its mass and Newton's law of gravi
Gary Miller receives $850 per month from Social Security and his wife, Barbara, receives 55 percent of the amount Gary does. If Gary and Barbara have a retireme
You want to see how your new belt buckle matches your new hat. Your eyes are 130 mm below the top of the hat and 800 mm above the buckle. You walk up to your mi
Sheila works for a manufacturer of Styrofoam trays for school lunches. Last year her son came home from school and told her that the trays she makes go straight
Math look at the picture to see the question please answer asap!
How to solve this problem
Which of the following is considered ideal conditions? A. Low traffic B. Sunset C. Bad roads D. Rainy weather
The percent of licensed U.S. drivers (from a recent year) that are female is 48.60. Of the females, 5.03% are age 19 and under; 81.36% are age 20-64; 13.61% are