a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

In a harvest of pumpkins, the mean diameter of the pumpkins is 21 inches with a standard deviation of 5 inches. The diameters are normally distributed, so 95% o
The hormone needed for Phase II detoxification is:a) Glutathioneb) Estrogenc) Testosteroned) Insulin
Ms. Tang has asked Keith and Judy to paint small hearts on their classroom walls. Keith has painted 33 hearts and is painting at the rate of 10 hearts per hour.
A student who is skipping in a zigzag pattern is demonstrating an understanding of which of the following movement concepts? 1) Balance 2) Coordination 3) Flexi
hi! can anyone help!:(
why are people black
A Hawaiian volcano in Mauna Loa has been studied by scientists since the 1950s. Part of that study has involved investigating the greenhouse effect. They have t
Change 756.2 % to a decimal number.
3 4 6 13 16 19 ◄)) and Submit have a sum of 25
From a survey of 100 college students, a marketing research company found that 50 students owned iPods, 60 owned cars, and 30 owned both cars and iPods.