mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

The quantity of a product that will be produced and sold at a specific price is the __________. demand supply quantity demanded quantity supplied
what is the inequality sign for "at least"?
Do you agree with the quote "the world would be a dull place without music"? can u please explain to me in at least 5 sentences why?
The population of Vietnam is approximately 4 times the population of Australia. The population of Brazil is approximately 8 times the population of Australia. T
Which structural component is found in DNA but not in RNA? A.ribose B.deoxyribose C.phosphate group D.nitrogenous base
Why did Prussia go to war with France in 1870? A. to gain a seaport on the Mediterranean B. to contain the French Empire C. to keep France from expanding its bo
PLS HELP ASAP!! I GIVE THANKS! Which is an example of the commutative property? A. –13 + 27 = 27 + (–13) B. –21 + (11 + 13) = (–21 + 11) + 13 C. 4(–3 + 5) =
lia is helping her grandmother make holiday bags each bag has 5 color pencils and2/5 oh pencils in each bag are red .what fraction of the pencils in 5 bags is r
is 1/2x=21 42 i need to be sure
what is 8 divided by 1/6 as a fraction