kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

find the area of a circle is with a diameter of 6
Please answer Question 4.
"The ribs in the surfaces of the machine were broken, the motor injured and the chain guides badly bent, so that all possibility of further flights with it for
According to Confucianism, what is the government’s most important role in society? A. to control citizens by limiting their rights B. to conquer territory by f
Which family took over rule of the islamic empire?
The graph h = −16t^2 + 25t + 5 models the height and time of a ball that was thrown off of a building where h is the height in feet and t is the time in seconds
what information can you gather to support your idea about the profit in intrapreneurship?​
express the number in decimal (or standard) notation 8.0464×10^-7​
Jackie has eight goodie bags. She want to put four stickers in each bag? How many stickers does she need to fill all the goodie bags? ​
Writing equations from roots