samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

A circle is dovided into 18 equal parts. How many degrees is the angle for each part? How any degrees for 5 parts? Explain.
A business and its workers are in conflict. The business wants pay and benefits to stay the same, while workers want pay to increase. Who must they meet with to
which of the following statements best describes James audubon's intentions when he painted the wild turkey
Which is the best strategy for avoiding long-term stress?
During the early middle ages western european societies were most unfluenced by
A jar holds 16 ounces of honey. A cook is going to make two recipes. One calls for 2.5 ounces of honey, and the other calls for 4.25 ounces of honey. After the
Leslie needs 324 inches of fringe to put around the edge of a tablecloth. The fringe comes in length comes in leghths of 10 yards. If leslie buys 1 pacage of fr
Predict the next digestive system organ in the following sequence: mouth, pharynx, esophagus, stomach, _______
What is x^2+x-20=0. please help
as immigrants arrived from many nations, why did it become necessary to restrict who and how many came to America