schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

12. Find the value of x. (11x - 151° (5x - 13°
Hello everybody, does this look correct to you, leme know?
A delivery driver had to make 2 stops on his route. After he finished those deliveries he made 7 more stops. How many stops did he make total
6.702 rounded to 3 dp
Name two (2) things that represent Western and Eastern Concept / Perspective of the Self. Explain and share your answer.
M=10x-x Solve for X please help 10 points
Last minute please help Choose the sentence that correctly uses parallel construction. A.) Paolo learned to play golf, paddle a canoe, and tie complicated knot
drilling concrete requires use of a respirator because it produces:
From THE LIGHTNING THIEF... what effect does remembering sally’s love and words have on Percy? plz help I need a 250 word essay plzzzzz
What is the GCF of 525, 135, 750