goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

15 POINTS IF YOU GET IT RIGHT I WILL GIVE YOU 5 STARS, A THANKS AND BRAINEIST ANSWER: Find the vertex, focus, directrix, and focal width of the parabola. x =
For a hypothesis test of the claim that the mean amount of sleep for adults is less than 66 ​hours, technology output shows that the hypothesis test has power o
Alcohol generally affects the emotions in how many phases? Two Three Four
what happens to the brain when addicted to drugs
That some individuals are exceptionally intelligent in mathematical ability but have great difficulty understanding social interaction, lends support to which t
What is the length of AC¯¯¯¯¯ ? Enter your answer in the box.
Bill wants to increase his herd of cattle on his farm. right now, he his herd numbers around 100, and he has 100 acres of his farm set aside for their pasture.
what happens to the brain when addicted to drugs
Need help! Please show how you got it and explain if possible.
The price of a pair of shoes was first increased by 10% and then decreased by 10%. the final price was what percent of the original price