eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

I'm thinking A or D? Does anyone know the correct answer and why?
Is the answer D?A skydiver is accelerating downwards as he falls. Earth is pulling him down with a gravitational force of 600 N downward, while he pulls the Ear
what is the area of a parrallegram of 8cm and 4cm?
Tell whether the ratios form a proportion. 3/4 and 24/18
simplify: 6-4[3(2x+5)-4x]
NEED NOW!! Who was known for turning his father over to the secret police for stealing grain from the government? A. Nikita Khrushchev B. Adolf Hitler C. Pavlik
Dr. zytowk wants to assess the extent to which a client is suffering from depression, social withdrawal, and other symptoms of an emotional disorder. which pers
“Come to ‘Cars Are Us’! We reduced this year’s models up to 50%! It’s time to make room for next year’s new cars! Hurry on down so you don’t miss out!”–Radio ad
Based on the context clues in this paragraph , greenhorn
A manufacturer with a product in the decline stage of the product life cycle would most likely decide to ________ if there is reason to believe that there will