rocksac1369 rocksac1369
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

six pounds of grapefruit cost $3. What is the cost per pound?

Respuesta :

bpl0443 bpl0443
  • 03-12-2021

Answer:

0.5 cents per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
Brookehead99
Brookehead99 Brookehead99
  • 03-12-2021

Answer:

50 cents

Step-by-step explanation:

50(cents) times 6 is 3$

let me know if you need anymore help!

Answer Link

Otras preguntas

Given ∆ABC, with a = 9 , b = 8 and c =13, find angle c
Please help me with my math!
Angel wants to finish his dining room with quarter round molding. The room is 12’7” by 9’9”. How much molding will he need?
2. Samantha withdrew $160 from her bank account. If the balance of the account is now $379.52, what was her balance before the withdrawal? Solution and equation
what is the equation of this line
Solve for x xxxxxxxxxxxx
Highlight the main idea
someone please help me with thiss ayuda
An object that is dropped has the most kinetic energy... A. It does not have kinetic energy B. When it starts to fall C. Resting on the shelf D. Just before it
System of equations!!!