413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

Complete the equation of the live through (-1,6) (7,-2)
Select the correct form of the verb escribir: He doubted the prince wrote stories for children. Dudaba que el príncipe _______ cuentos para niños. A. escribían
Which of these websites would be LEAST LIKELY to provide credible reference material for researching stress?
Which geographic process is shown in this chart? (3 points) Redlining Gentrification Filtering Ghettoization Suburbanization
what os the best estimate
How do I put 3(x+7) in distributive property
Need help ASAP please
What element breaks down into yttrium-90?
12. Complete each of the following word equations for synthesis reactions. a. sodium + oxygen -> ___ b. magnesium + fluorine -> ___ 13. Complete and balan
Two angles are complementary. The larger angle is 36 more than the smaller angle. What is the measure of the larger angle?