alicesmith10785
alicesmith10785 alicesmith10785
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Write each pair of quantities as a unit rate.
A) 225 heartbeats in 3 mins
B) $18.70 for 2 tickets.
C)$6.75 for 3 golf balls
D) $78.00 for 8-hour work

Respuesta :

jamealindley23 jamealindley23
  • 01-12-2021
A) 75heartbeats per min
B) $9.35 per ticket
C) 2.25 per golf ball
D) $9.75 per hour
Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph proof.Given: Vertical isosceles triangles. RS bisects QT. prove: ΔQRP≈ΔTSP
What is the transfer of heat by the flow of a heated material?
3. Health education is the key to making the nation happier. healthier. more wealthy. less healthy.
What is the slope of the line given by the equation y 2 = −3(x − 7?
What is the slope-int for y-2=-7/2-5
How do I write an annotated bibliography?
The room was silent for a long moment. Then, ______, a loud, piercing wail tore at our ears. If the writer wants to convey a sense of suddenness, what is th
A small salad has 220 calories. One slice of pizza has 350 calories. How many calories are in a salad and three slices of pizza?
El gato _____ a saltar. comienza pierde entiende repite
Solve for p. p^2-22p-23=0