We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPP IM BEGGING I REALLY NEED HELP HELP HELP HELP HELP HELP HELL ITS 6TH GRADE MATH CMON PLEAE HELPPPP
Plz help I’m am getting timed
Is the ratio 4/10 equivalent to 10/25?
Use elimination to solve the system of equations given by 3x+ 4y= 5 and 21x+ 28y= 35.
how many times does 67 117
(4-y) (6) thanksssss
Why does sandstone form in so many different environments?
Choose the option which is closest in meaning to the given statements. 1. The use of textbooks in classes is getting more and more outdated. a. More and more ou
There are 14 green crayons and 28 red crayons in a bin. What is the ratio of green crayons to red crayons in simplest form?
Michael and Jose are studying about plate tectonics. They learned that plates usually move a few centimeters every year. They learned that the movement of heate