jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

Which expression has a value greater than 1/2?​
This orbits the earth and provide wide range of data about the earth's atmosphere. What am I?
Drag each label to the correct location on the image. Identify parts of the table. Primary key, field, record, table.
Explain how McDonalds is a large part of modern cultural blending.
Which provision was included in Johnson’s reconstruction plan that had not been included in Lincoln’s?
What source of energy does wind, tornadoes, thunderstorms and hurricanes have in common?* A. Ocean flow B. Heat C. Geosphere mass D. Cold
HELPPPP Which of the following is a solution of x2 + 5x = -2? (2 points)
4) Chemical research that is directed toward a practical goal is called
5 times a number n verbal expression
Muscles and hair are made of ________? A)nucleic. B)proteins. C)carbohydrates.​