mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

$5.39 plus what equals 8.17
Can someone smart help me with this ?
Which of the following statements best describes who makes government decisions in an oligarchy? (3 points) Question 8 options: 1) Many elected officials 2) A
pls help ASAP I will give brainless ​
7 (2x -5) = 4x +15 how do I solve
I will give BRAINLIEST
Which part of the five-paragraph essay serves as a mini outline of the essay? A. Hook B. Topic sentence C. Thesis statement D. Conclusion
after trying a few pairs of boots sima decidecs yo buy a pair thjat all the girls at school wear even tho the boots are un comfy for her what is this an example
What can you infer indirectly from the third stanza? Indian Boy Love Song (#2) I never spoke the language of the old woman visiting my mother in winters so cold
OMG PLSS ANSWERR People use water to​ cook, clean, and drink every day. An estimate of 17.2% of the water used each day is for cooking . If a family uses 68.8 g