mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

If i round a number to the nearest hundred do i round up or down?
Mientras nosotros _______ la comida, mi mamá lavaba los platos. comíamos comía comíais comian
what is the full form of w3c
Which is least likely to occur after an experiment is conducted to test a hypothesis? a.the data is analyzed to see if it supports or refutes the hypothesis. b.
Replace the M with numbers that will make this equation true: mx10-mx2=8
What is 9 times 1/10 times 6 times 1/100 4 times 1/1000?
2 boxes has 50 pieces of candy and the other 2 boxes have 20 pieces of candy. how could ivanna solve for,c, the total number of candy she needs
When do many companies expect to have a net loss
How could you ensure that all the spectroscopes created the same calibration line and equation? What would you need to be sure it was always the same? What coul
when was sean penn born?