LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Help help help and more help
who held the most power in the Athenian Democracy
Ramona bought rulers that cost $2 each. Write an equation to represent the cost (C) for buying (n) number of rulers.
please simplify- e⁵×e⁴​
Evaluate x/3 for x=27
I have 24 pencils and 3 cups. The second cup holds one more pencil than the first. The third holds one more than the second. How many pencils does each cup cont
7) Which of the following is a feature that could define a cultural region? A) a mountain range B) a monsoon C) a desert climate D) a language
Define sedimentary rocks.​
✧WRITE THESE NUMBERS IN SPANISH ( I will give brainilst) 1,172 7,823,028 530,290 944,849
How important was the Great Migration in spreading jazz throughout the nation?