lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

joe needs external financing for his company he analyzed the financial statements of various companies and arrived at the conclusion that equity finance is a be
How did the Egyptians use their pyramids?
In the Southern Hemisphere, western boundary currents generally flow: northward southward Eastward westward
9. If 15 men working 10 days earn $500. How much will 12 men earn working 14,days? [Ans. $560]7​
What is m<9? Your response should be at least 3 complete sentences. Be sure to include any relevant measurements and calculations. FAILURE TO SHOW WORK WILL
Please help What value of x is in the solution set of 8x-6>12+2x? O-1 O0
what if you did not have a family?​
A period is a hard time in a woman's life they bleed at least 7 days a month and still live! Its amazing what we can do being a girl myself im all about girl em
If g(x) is the inverse of f(x) and f (x) = 4 x + 12, what is g(x)?
please urgent please beg