pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

what word is a unit used to measure force
16. For quadrilateral ABCD, determine the most precise name for it. A(-2,3), B (9,3), C(5,6) and D(2,6). Show your work and explain.
Two 110 kg bumper cars are moving toward each other in opposite directions. Car A is moving at 8 m/s and Car Z at –10 m/s when they collide head–on. If the resu
Yadira's mom is buying hot dogs and hot dog buns for the family barbecue. Hot dogs come in packs of 12 and hot dog buns come in packs of 9. The store does not
The price-demand equation for avocados is 10 p + x = 25 , where p is the price of an avocado and x is the weekly demand (in thousands) for avocados. Write
What important legal practice dates back to henry ii?
if you have a density of 3g/ml and a mass of 15 g , what is the volume ?
Dr. calvin needs just one more participant to complete her experiment. lisa, a student of dr. calvin, has almost completed the experiment when she announces she
write y=ax+b in point-slope form
What are three things do we know about intelligence