alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What two body systems are involved in the reflex arc?
Which file format is recommended for black and white photographs
Which of these statements is true about the Northern economy? A:The North had huge cotton plantations to support its textile industries. B:The North relied on
plz answer me has fast has posible
what are four basic traits of the arthropods
Facts about Marian Anderson I will give brainliest
What is the distance between points E and G? Round to the nearest tenth of a unit
During WWII's early phases (1939-1941), the United States congress generally favored a policy of isolationism.true or false
Which condition results in a reduced sense of touch?
Which measure of central tendency is least representative of the data set shown? 2, 2, 3, 4, 5, 32