prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

pls solve this ,urgent no spam​
What is the Mesopotamian number system based on the number 60 used for today? A) to measure distance B) to tell time C) to measure liquids D) to count money
Please Help ASAP (show work if you want its not needed i just need the answer)
The structural and functional units of the kidney are called
Which sentence uses a narrative technique to develop a character? O I can see the lights of the town below after the leaves have all fallen. O "Maybe," Hannah s
A book on a shelf 2.5 m above the floor has a mass of 1.7 kg. What is the gravitational potential energy of the book?
Cool jazz derived its fondness for restrained timbre and light vibrato from.
what is a substance such as gold or copper found in nature?​
Color temperature runs from cool blue all the way to warm yellows and oranges, with _____ or the absence of tint, resting in the middle.
Use multiplication or division to find the missing number 2/5 = ?/15 HELP IVE BEEN ON THIS QUESTION FOR HOURS!! god bless you and your family if your reading