Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Marina is using a metal spoon to stir her hot soup. Why does the spoon feel warm?
I need help for 8 and 9 plz help and thank you
What a proportion and a ratio
write in interval notation (-2,4)
A liter IV bag is running at 50ml/hour. How long will it last?
Helen uses 0.12 kilogram of nuts in each batch of granola that she makes. If she makes 2.5 batches, how many kilograms of nuts will she use?
The sum of two numbers is 50. One number is 112 less than the other. Find the numbers.
What are two assumptions/conclusions you can make from this map?
6. When Maura purchased a new car, she was able to get part of the car's manufacturer. The car's manufacturer engaged in (5 points) a. price fixing b. nonprice
\If an object is placed at twice the focal length of a convex lens, where is the image located on the other side of the lens? Question 2 options: 1 f 2 f 3 f 0.