Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

The first method of determining the chemical composition of substances in space was to _____.
Because of its proximity7 to the ring of fire south east Asia often is threatened by mass and destructive waves called
Which activity directly converts energy from the Sun into chemical energy?
which economic theories were most clearly applied by the Federal Reserve in response to the economic crisis?
Evaluate the expression: 15(6 – 4)
Write the polynomial in standard form and identify the x-intercept, as well as the zeros for f(x) = (x - 3i)(x - 3i)
Letter to George III, 1793" by Emperor Qian Long: [S]upposing that other nations were all to imitate your evil example and beseech me to present them each and a
what is Timeline?a sequence of event.......?
These diagrams represent: 1. SAA congruence 2. SAS congruence 3. AAA congruence 4. ASA congruence
48 successful students is 80% of what number of students?