davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 66+ )
Otras preguntas
the area of a rectangle is 5 4/5 square meters. the width of a rectangle is 2 1/4 meter. which is the best estimate for the length of the rectangle
$640,3%,2years find the simplest interest
what is 81 times 11 i dont know it
36/27 in simplest form
For each situation give an example that includes the original price and final price after markup or markdown. A markdown that is greater than 99% but less than
why did foreign powers treat the US government under the articles of confederation with scorn
Dwight had 2.3 cup of oil. he used 1.4 cup in a recipe.how much oil Dwight have left
Which molecule can cross the membrane in osmosis?
which geographic factor had the most influence on the development of Inca society and japanese society? 1) Frequent monsoons 2) Large deserts 3) Mountainous top
Resolution is a microscopes power to increase an object's apparent size true o false