krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

23 Which term identifies a type of organic reaction? (1) deposition (3) esterification(2) distillation (4) sublimation
What is the answer to 3/4 + 4/5 - 7/10
The primary reason ancient peoples of the Nile River valley built levees, dikes, and reservoirs was to (1) purify sacred waters (2) create a shorter route to di
Who were the first people to reach the South Pole? A. Roald Amundsen's party, in 1911 B. Robert Falcon Scott and Ernest Shakleton C. Robert Edwin Peary, Matthew
What was a result of the Neolithic revolution
When all parts of a circuit are composed of conducting materials, the circuit is said to be a. closed. b. open. c. parallel. d. shorted.
Three of four numbers have a sum of 22. If the average of the four numbers is 8, what is the fourth number?
All objects in the universe radiate some form of energy. a. True b. False
Akbar the Great tried to unify the Mughal Empire and create peace between the different people of India by (1) promoting a policy of religious toleration (2) fo
Once you have a career choice, translate it into workplace _________. a. demands b. experience c. chaos d. environment