haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Choose the simple sentence. A. The famous Michael Phelps is my favorite swimmer. B. Water acts like air, and air is in wind tunnels. C. When the suits were fini
What is the measure of angle A? How do you know this? HELPPP QUICK ANSWER BOTH PARTS
Ichthyosaurs, now extinct, were aquatic reptiles with dorsal fins and tails, similar to those of fish. Their most recent ancestors were terrestrial reptiles tha
Under the deemed substantiation method of accounting for expenses, what is the maximum amount taxpayers are allowed as a deduction without being required to sub
Name an cardio respiratory exercise
Rectangle measures 2 1/2“ x 1 5/16” what is its area
Which of the following sentences from the passage best represents an important detail that supports the story’s plot development? A. “It was the sound of whoosh
Which is correct Drive safe or drive safely?
Calculate the mass of a truck traveling at 30.56 m/s that has a starting momentum of 77,000 kg*m/s
What type of observation can be stated with just numbers? A. Qualitative B. Sensory C. Behavioral D. Quantitative