mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Sarah and her friends are baking cookies for a bake sale. They have been cooking at a constant rate for a week. By the seventh day, they had made 210 chocolate,
Which of the following best describes Venus’s surface? A frozen and icy B smooth and flat C filled will different landforms D covered by a freshwater lake
Explain how principles of computer programming are applied in different languages to produce software applications.
Which of the following statements are true? check all of the boxes that apply. Mr001-1. Jpg mr001-2. Jpg mr001-3. Jpg mr001-4. Jpg.
where is congee, a savory rice porridge, commonly eaten for breakfast?
Which std/sti might brain have
What are the domain and the range of function ? f(x)=x-6/x^2-3x-18​
Consider a hot baked potato. Will the potato cool faster or slower when we blow the warm air coming from our lungs on it instead of letting it cool naturally in
what is the GCF of 36,72,48,​
I need help with this page