kevin4tukike
kevin4tukike kevin4tukike
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

Respuesta :

KileeMuro20
KileeMuro20 KileeMuro20
  • 04-03-2021

Answer: I thinnk the answer is 6.86

4.90 divided by 5=0.98

0.98 times 7=6.86

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Samuel has a collection of toy cars. his favorites are the 272727 red ones which make up 60\%60%60, percent of his collection.how many toy cars does samuel have
What is the most important element of a feasibility study?
45+ POINTS!! How and what techniques did Claude Monet use to compose the Haystacks paintings?
I believe he area is incorrect. So can somebody help me to figure out the area and arc length. PLEASE show your work. So I can understand :)
Find two consecutive odd intefers whose product is 63
Dating methods indicating that something is older or more recent than something else are called relative dating methods. a. True b. False
[tex] - 30 = 2(x - 97)[/tex]
"what type of government was set up under the articles of confederation"
Why did peter ask such question? The Bible question
Choose the best description for the real number 34 over 3. Irrational, because it is a fraction Irrational, because it is a repeating decimal Rational, becau